Cart

איזה סוגים של עפיפונים לקייט סרפינג קיימים ומה ההבדל ביניהם?

להבדיל מסגנונות גלישה אחרים כמו גלישת גלים או סאפ, כשמדובר על קייט סרפינג הציוד הנדרש עבור סשן גלישה כולל מספר פריטים שהגולש צריך להשתמש ולהיעזר בהם בו זמנית כמו  טרפז, גלשן, בר וכמובן העפיפון עצמו, או איך שיותר מקובל לקרוא לו – קייט.

ישנם סוגים שונים של קייטים והם אינם אחידים בצורתם ובמאפיינים שלהם מכיוון שקיימים שימושים וסגנונות שונים בקייט סרפינג ולכל סגנון או שימוש יש צורך להתאים את הקייט הנכון כדי להוציא ממנו את התועלת המירבית עבור השימוש שלשמו הוא נועד, לכן בכתבה הזו נתייחס גם לסגנונות הגלישה הקיימים.

יש שעושים את החלוקה של סוגי הקייטים על פי השייפ (הצורה של החופה) כמו C-KiteDelta KiteHybrid Kite ויש כאלה שיעשו את החלוקה כאמור על פי השימוש וסגנונות הגלישה הנפוצים בתחום הקייט סרפינג כמו פריסטייל, פרירייד, גלים, אולד סקול ועוד ובשנים האחרונות זוהי גם החלוקה הרווחת יותר מכיוון שבמהלך השנים ההבחנה הברורה של מבנה הקייט והייעוד שלו קצת הטשטשו והשייפים של רוב הקייטים נהיו יותר דומים. לכן כשאתם מחפשים ציוד קייט סרפינג או חופות בפרט – השאלה שצריכה להנחות אתכם היא מה השימוש שאתם מתכוונים לעשות בו, מה הסגנון שאתם מכוונים אליו או כזה שאתם כבר נמצאים בו.

בנוסף, כשמדברים על סוגי קייטים, יש כאלה שיתכוונו גם לקייטים מתנפחים או קייט-פויל. בכתבה הזו נתייחס רק לקייטים מתנפחים.

קייטים לפריסטייל

קייט שמיועד לפריסטייל יהיה C-Kite. אלא שבשנים האחרונות גם בתוך הקטגוריה הזו נוצרו תת-קטגוריות כמו C סגור שמיועד גם לוווייקסטייל (שעליו נפרט בנפרד) או   קייט c פתוח שמיועד לפריסטייל, אבל גם נועד להיות ורסטילי יותר ושיאפשר גלישה בסגנונות שונים – דבר שחברות הקייטים שמו עליו דגש בשנים האחרונות.

פריסטייל הוא סגנון גלישת קייט שמשלב בין קפיצות, קייטלופים ותרגילים מתקדמים ומורכבים יותר כמו תרגילים שמצריכים לנתק את הבר מההוק של הטרפז (unhook) והנדלפסים.

מה שמאפיין קייטים שמיועדים לפריסטייל הוא שהם סגורים יותר ומהירים יותר. רוב הקייטים הקיימים בשוק העונים להגדרה של פריסטייל יהיו עם 3 בידונים. טווח הרוחות שלהם יהיה מצומצם יותר לעומת קייטים מקטגוריות אחרות/פתוחים יותר ולכן פחות יתאימו למתחילים.

קייטים לווייקסטייל

קייטים מסוג זה יהיו מאוד סגורים, או מה שנקרא "C שייפ טהור" ורובם יהיו עם חמישה בידונים.

ווייק סטייל הוא סגנון מאוד טכני ונחשב מתקדם יותר מבחינת יכולות ומשלב תרגילים שהם בעיקר ב-unhook (כאשר הגולש מנתק את הבר מהטרפז). לכן כמובן קייטים מהסוג הזה הם מאוד "נישתיים" בעוד שקייטים משאר הסגנונות יוצגו ככאלה שיכולים לשרת גולשים מסגנונות שונים.

מדובר על קייט שיכולת החידוד שלו נמוכה בגלל המבנה הסגור שלו, קושי גבוה יותר לעומת קייטים אחרים בהנפה מהמים ולכן כאמור מתאים לגולשים מתקדמים. קייטים מהסוג הזה כמובן שלא יתאימו לרוב הגדול של הגולשים והכי לא מתאימים למתחילים.

קייטים לאייר טיים/אולד סקול

אולד סקול הוא סגנון שמתאפיין בתרגילים שלא כוללים unhook ושמשלבים ומצריכים "דהייה" ארוכה ושהייה ממושכת יותר באוויר כמו למשל בתרגילי "בורד אוף" (הוצאה של הגלשן מהרגליים והחזרה שלו תוך כדי שהגולש באוויר).

קייטים שמיועדים לסגנון גלישה כזה יהיו בעלי שייפ פתוח שנקרא גם Bow Kite. הקייטים האלו יגיעו בדרך כלל עם חמישה בידונים. מכיוון שקייטים מהסוג הזה מגיעים בשייפ הכי פתוח מבין כל הקייטים המתנפחים, הם יצטיינו ביציבות וטווח רוחות גדול ויתרון בעיקר ברוחות חלשות יותר לעומת קייטים סגורים יותר, אך איטיים יותר לעומת קייטים אחרים. קייטים מהסוג הזה פופולרים אצל מתחילים בגלל המאפיינים האלה, אבל בגלל יכולת האייר טיים הגבוהה שלהם גם גולשים מתקדמים, חובבי ביג אייר ואייר טיים ארוך ומי שגולש בסגנון אולד סקול ימצאו בהם שימוש לסגנון זה.

 

 

קייטים לגלים

התכונה הבולטת וההכרחית ביותר שצריכה להיות בקייט המיועד לגלים היא יכולת דריפט גבוהה. הכוונה בדריפט היא ההתנהגות של הקייט שמאפשרת לגולש לרדת במהירות ברוח לכיוון הקייט כאשר הוא עובד על הגל, מבלי שהקייט ייפול בגלל הריפיון שנוצר בחוטים במקרה שבו הגולש עשוי להתקדם מהר יותר מהקייט. היכולת הזו נוצרת הודות לשייפ שבו משתמשות חברות הקייט עבור הקייטים שלהן המיועדים לגלים וגם בגלל מאפיינים נוספים כמו צורת ומיקום הבריידלים (החוטים שהם חלק מהחופה ומתחברים לבר).

הקייטים המיועדים לגלים יהיו בדר"כ כלל בשייפ המכונה Delta Kite – קייט שהוא יותר פתוח מקייט c המיועד לפריסטייל, אבל סגור יותר לעומת Bow Kite ובעל שלושה בידונים.

קייטים מסוג זה יתאפיינו ביציבות באוויר, טווח רוחות רחב והנפה קלה מהמים – תכונות שגורמות להם להתאים גם כקייטים לגולשים מתחילים.

קייטים לפרירייד

אפשר להגיד שרוב הגולשים הם גולשי פרירייד ולמרות זאת ההגדרה קצת חמקמקה וכל אחד יכול לתאר פרירייד קצת אחרת. אם ננסה להגדיר פרירייד אפשר להגיד שזה סגנון שבו "נהנים מכל העולמות", שמשלב גלישה, קפיצות ותרגילים בסיסיים.

קייטים שמיועדים לפרירייד יהיו בעיקר קייטים בשייפ של  Delta Kite או Hibrid Kite או כל מה שבטווח של open C Kite ל-Bow Kite.

רוב דגמי הקייטים הקיימים היום יהיו בסגנון והשייפ המתאים להגדרה של פרירייד מכיוון שזהו סגנון הגלישה הנפוץ ביותר וגם מכיוון שהמגמה בשנים האחרונות של יצרניות הקייטים היא לייצר קייטים שיהיו ורסיטליים יותר ושיאפשרו לגולש לעשות שימוש בקייט אחד לסגנונות שונים. אך כמובן שמי שמחפש להתמקד בסגנון אחד ספציפי כמו פריסטייל או קייט-גלים, עדיף שישתמש בקייט ייעודי.

הקייטים מהסוג הזה ושעונים להגדרה הזו יתאפיינו ביציבות, טווח רוחות רחב, הנפה נוחה מהמים ובנוסף לזאת, הודות למגמה של השנים האחרונות לייצר קייטים "סלחניים" יותר וכאלה עם לחץ בר מתון – הם הקייטים שהכי יתאימו לגולש המתחיל.

עוד כתבות מהבלוג שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *